nedeľa 10. apríla 2016

🐺 Ako dopadla poľovnícka sezóna 2015/2016 VLKa? 🐺



Poľovnícka sezóna 2015/2016 VLKA DRAVÉHO (obyčajného) trvala od 1. novembra 2015 do 15. januára 2016. 

Dôležitým faktom je, že zbytočne zahynulo 43 nádherných zvierat (oficiálne evidovaných), ktoré sú veľmi dôležité pre rovnovážne fungovanie lesa, a na rozdiel, od ostatných susediacich štátov, na Slovensku žiaľ nemáme celoročnú ochranu vlka.

Celkovo bolo zastrelených 43 vlkov, kvóta bola 90 jedincov, takže výsledok sprísnenia podmienok lovu vlka sú efektívne, avšak, prišli sme o 43 vlkov... to nie je zanedbateľné číslo, keď vezmeme do úvahy, že na Slovensku sa počty odhadujú okolo 250 jedincov, 43 vlkov je okolo 20% celkového počtu


V Prešovskom kraji  bolo zabitých 21 vlkov, z toho osem samcov a trinásť samíc. V Žilinskom kraji bolo zastrelených 9 vlkov, z toho štyria samci a päť samíc. Za BanskoBystrickom to bolo spolu 8 vlkov, z toho traja samci a päť samíc. Najmenej sa ulovilo v Košickom a to 5 vlkov, z toho traja samci a dve samice.   



KRAJ
SPOLU
SAMEC
SAMICA
PREŠOVSKÝ
21
8
13
ŽILINSKÝ
9
4
5
BANSKO-BYSTRICKÝ
8
3
5
KOŠICKÝ
5
3
2
SPOLU
43
18
25


Najmladšia ulovená samica mala 1 rok a najstaršia 6 rokov. Najmladší usmrtený samec mal 3 roky a najstarší mal 12 rokov. Váhovo najťažší  samec vážil 49 kg a samica 34 kg. Dĺžka tela u najdlhších samcov bola 130 cm a u samice 145 cm.

Upriamiť pozornosť by som chcela na takzvané „poľovnícke metódy“, teda spôsoby lovu, akým boli tieto vlky ulovené.

Podľa údajov, ktoré boli zaznamenané pri obhliadke každého zastreleného vlka, spôsobom „Postriežka“ bolo zabitých 18 jedincov + 4 vlci z „Posedu“

Pri postriežke si poľovník vyhľadá vhodné stanovisko pri prechode zveri alebo na miestach, kde sa zver chodí pásť/žrať. Striehnuť možno aj v húštinách, v skupine stromov, alebo si vopred pripraviť zásed. Na miestach, kadiaľ častejšie prechádza zver, zabudujú vysoké posedy a pozorovateľne, ktoré sú vhodnejšie na postriežku, lebo zver len ťažko zvetrí poľovníka. Pri postriežke je dôležité, aby prišiel poľovník na miesto skôr, ako prichádza zver.

Zhrnutie: Poľovník si ráno sadne na posed, či na vhodné stanovište, a čaká a čaká, dni a noci... až sa to raz podarí. A ešte keď mu vietor praje, tak vlk nemá šancu zavetriť blížiacu sa smrť. 

Spôsobom „Posliedka“ bolo zastrelených 16 vlkov a 1 vlk pri „Pochôdzke“

Pri posliedke sa poľovník ticho pohybuje po revíri a vyhľadáva lesnú zver poľovník musí dodržiavať najme tieto zásady: pohybovať sa pomaly, ticho a sústavné pritom pozorovať okolie, pohybovať sa zasadne proti vetru alebo aspoň v smere bočného vetra. Posiedkou sa najčastejšie poľuje na raticovú zver.
Zhrnutie: poľovník musí dobre poznať revír, konfigurácia terénu, smery lesných chodníkov a ciest, rôzne zvyky zveri, ležiská, hrabaniská, stopy, trus atď.

Nejasné údaje o spôsobe ulovenia sa uvádzajú pri 4 ulovených vlkoch.

Medzi podmienky sprísňujúce lov vlka, okrem zákazu skupinových poľovačiek, a nutnosť bezprostrednej obhliadky uloveného vlka odborným pracovníkom hneď po ulovení, patrí aj podmienka,  že lov vlka dravého možno vykonať iba v takom prípade, pokiaľ vie poľovník bezpečne rozpoznať alfa jedincov – ktorých lov nie je povolený.  Táto podmienka sa nedodržiavala, ani nekontrolovala. Teda, aspoň to tak vyzerá, pretože žiadny úrad či ministerstvo sa k tomu nevedia vyjadriť, prípadne presúvajú žiadosti na iné inštitúcie.Zatiaľ je to v štádiu riešenia. 

Bifrost